Warsztaty to nie tylko pomysł na kreatywne spędzanie czasu, ale też interesująca alternatywa zajęć szkolnych. W naszym muzeum nie skupiamy się jedynie na opowiadaniu historii, my Was w nią zabieramy. Wspólnie odbywamy podróż w czasie. Poznajemy historię i sztukę świetnie się przy tym bawiąc.
Koszt warsztatów to 60 zł plus 5 zł od osoby, w zajęciach uczestniczyć mogą grupy do 30 osób.
historia / zwiedzanie / rozwijanie kreatywności
Warsztaty przeznaczone dla klas V-VIII.
W budynku dzisiejszego Muzeum Archidiecezjalnego, w XVI w. mieściła się Akademia Lubrańskiego, jedna z najstarszych szkół w Polsce. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, jak funkcjonowała Akademia, jak ubierali się studenci w tamtych czasach, jakich przedmiotów się uczyli, a także jakich zasad musieli przestrzegać.
W drugiej części zajęć wcielą się w rolę założyciela oraz dyrektora szkoły i stworzą ją według własnego uznania.
Na warsztaty prosimy zapisywać się telefonicznie: 605 988 300 lub mailowo: edukacja@muzeum.poznan.pl, od wtorku do piątku w godz. od 10.00 do 15.00.
historia / zwiedzanie
Warsztaty przeznaczone dla klas IV-VIII.
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej to najbardziej znany i rozpowszechniony w Polsce wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Obdarzany jest szczególnym kultem i uważany za cudowny.
Jak trafił do naszego kraju?
Kto jest jego autorem?
Jaką rolę odegrał w historii Polski?
Trwająca w Archidiecezji Poznańskiej peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej jest okazją do zaznajomienia dzieci z najważniejszymi informacjami dotyczącymi Czarnej Madonny.
W czasie zajęć poznamy różne przedstawienia Maryi w sztuce oraz dowiemy się dlaczego Jasnogórska Pani jest dla Polaków tak ważna.
historia / chrzest / początki państwa polskiego
Warsztaty przeznaczone dla klas IV-VIII.
Jak mógł wyglądać chrzest Mieszka I?
Czy znamy datę i miejsce tego wydarzenia?
Kim był tajemniczy Wichman i jaki miał wpływ na decyzję polskiego księcia o przyjęciu chrześcijaństwa?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dzieci uzyskają podczas muzealnych warsztatów,
w trakcie których dokonamy także analizy archiwalnego zapisu chrztu z parafialnej księgi metrykalnej oraz przekonamy się jak wyglądała XVI-wieczna chrzcielnica.
Na zakończenie zajęć wspólnie zagramy w grę planszową, w której wcielimy się w Mieszka I oraz jego straszliwego wroga Wichmana i będziemy mieli okazję zmienić bieg historii.
historia / sztuka / średniowiecze
Warsztaty przeznaczone dla szkół ponadpodstawowych.
Podczas lekcji dowiemy się jaki wpływ miało chrześcijaństwo na sztukę średniowieczną, jakie motywy i przedstawienia dominowały w średniowiecznej rzeźbie i malarstwie oraz dlaczego nie powinniśmy nazywać tego okresu ,,wiekami ciemnymi”.
Prezentując zestawione na ekspozycji obiekty pochodzące z Europy zachodniej z zabytkami, które powstały w warsztatach polskich przekonamy się jaki poziom artystyczny i techniczny prezentowali rodzimi twórcy.
Wspólnie wyjaśnimy m.in. takie pojęcia jak: gotyk, Ad maiorem Dei gloriam, Biblia Pauperum, doloryzm, Pieta, misterium, apokryf.