Start Wystawy czasowe - Grzegorz Ratajczyk -

Wystawa:   11 maja  -  30 czerwca  2011

Wernisaż:   10 maja  o  godz. 17.00

Grzegorz Ratajczyk

Poznański  artysta  urodzony  w  Krotoszynie  w  1960r.,  absolwent  Państwowej  Wyższej  Szkoły Sztuk  Plastycznych  w  Poznaniu.  W 1985r.  otrzymał  dyplom  z wyróżnieniem  z  malarstwa  w  pracowni  prof. Norberta Skupniewicza.  Rok  później  został  delegowany  w  ramach  stypendium  im. Marii  Dokowicz  do  Francji. Obecnie  profesor  poznańskiego  Uniwersytetu Artystycznego  w  Katedrze  Malarstwa.  Wielokrotny  uczestnik  wystaw  krajowych  oraz zagranicznych.

Prace  Grzegorza  Ratajczyka,  jak  mówi  sam  artysta  „wskazują  właściwy kierunek.  Nazwałbym
go  kierunkiem  kontemplacji,  wyznaczającym  linie  prostą  ku  światu  innemu,  lepszemu,  od  wszystkiego  co  tu  i  teraz.”
W  dziełach  malarza  widać  niezaprzeczalnie,  jakim  istotnym  elementem  jest  dla  niego  światło.  Świetliste  refleksy  układające  się  w  geometryczne  kształty  oświetlają  swym  blaskiem  zespoły  architektoniczne  lub  panoramy  miast,  jak  w  „Nowym  Jeruzalem”  – dziele  z  2000r.  Gdzie  indziej znów,  grube  warstwy  farby  uwydatniają  niespokojne  kształty  drzew  oliwkowych  –  prace  z  przełomu  2009/2010.  Fantazyjne,  acz  geometryczne  kształty,  wpisywane  w  kompozycję  przypominają  natomiast  fragmenty  rysunku  technicznego.  Stanowią  one  początkowo  może  się  wydawać  element  zbędny,  ale  jednak  dopełnia  on  bogatą  kolorystycznie  kompozycję.

Zapraszamy

P.S.  Podczas  tegorocznej  Nocy  Muzeów,  14  maja,  w  godz  18.30 - 20.00  pan  Grzegorz  Ratajczyk  opowiadać  będzie  o  sobie  i  swoim  malarstwie.  Będzie  można  z  nim  rozmawiać,  dyskutować,  zadawać  pytania !