Start Wystawy czasowe - Ładne książki -

„Ładne książki” – wystawa książek i ilustracji dla dzieci

Wystawa: 19.05 - 30.06. 2012

Wernisaż: 19.05.2012

Kiedy dokładnie narodził się pomysł stworzenia książki specjalnie dla dzieci? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Nie budzi jednak wątpliwości fakt, iż zdumiewająca większość przedstawicieli starszych pokoleń nierozerwalnie wiąże ją z beztroskimi latami swego dzieciństwa, z owym czasem magicznych opowieści i niesamowitych bohaterów.

Po kilkunastu latach kryzysu na polskim rynku wydawniczym obserwujemy ponowny wzrost zainteresowania tą formą graficzną, publikowane są ciekawe książki, jak i wznawiane starsze wydania klasyki ilustracji rodzimej oraz obcej. Co ciekawe, w czasie szybkiego rozwoju techniki i mediów, coraz więcej artystów sięga po ilustrację właśnie. Nie można przy tym zapominać, iż młody, rozwijający się czytelnik, jest odbiorcą coraz bardziej wymagającym, bardziej ciekawym i aktywnym w swych poszukiwaniach. Oznaką tej tendencji oraz sukcesu artystycznej książki dla dzieci może być obecność na rynku wydawniczym czasopisma „Ryms”, powołanie do życia bardzo ważnych konkursów, jak „Książka dobrze zaprojektowana – zacznijmy od dzieci” czy świetnie prosperujące blogi, na których amatorzy ciekawej ilustracji publikują zarówno zdobycze z rynku antykwarycznego, jak i nowości wydawnicze.

Trudno się dziwić temu zjawisku, dobrze zaprojektowana i umiejętnie zilustrowana książka cieszy nie tylko młodego, ale również dorosłego odbiorcę. A jeśli dodamy do tego tradycję polskiej szkoły ilustracji z takimi nazwiskami, jak Jan Marcin Szancer, Janusz Stanny, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki czy Zbigniew Rychlicki – artystów, którzy zasłużyli sobie na miano mistrzów oraz młodsze, zdolne i niezwykle różnorodne w swej twórczości pokolenie ilustratorów - musi wyniknąć z tej mieszanki coś interesującego. Tendencja ta cieszy tym bardziej dzięki wzmożonej działalności wydawniczej zarówno tych uznanych, jak i mniejszych - za to bardzo ambitnych – wydawnictw, polski rynek ilustratorski zyskuje publikacje ciekawe, dobrze zaprojektowane oraz intrygujące plastycznie. Coraz częściej polskie książki doceniane są w konkursach międzynarodowych, w tym na jednym z najbardziej prestiżowych – Targach Książki Dla Dzieci w Bolonii. Tradycja polskiej szkoły ilustracji styka się z nowym spojrzeniem, bardziej odważnym, autorskim, często ocierającym się o granice abstrakcji. Ilustruje się teksty nowe lub ponownie interpretuje klasykę literatury dziecięcej – Brzechwę czy Tuwima, tym samym stwarza się możliwość artystycznej konfrontacji różnych spojrzeń na ten sam tekst.

19 maja w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu zostanie otwarta wystawa „Ładne Książki” przedstawiająca wybrane obiekty kolekcji książek Galerii Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu. Będzie to pierwsza, większa prezentacja tej części zbioru, uzupełniona o obiekty ze zbiorów prywatnych. Ekspozycję uświetnią zarówno książki, jak i oryginały oraz wydruki umieszczonych w nich ilustracji. Nie zabraknie nazwisk wielkich mistrzów grafiki i szkoły plakatu takich jak: Jan Marcin Szancer, Janusz Stanny, Bohdan Butenko, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki, Zbigniew Rychlicki, Jan Młodożeniec, Jan Lenica, Elżbieta Gaudasińska, Teresa Wilbik, Adam Kilian, wśród nazwisk zagranicznych: Elsa Beskow, Dick Bruna, Eric Carle, Simms Taback, Tomi Ungerer, Charley Harper, David McKee, Ernst Howard Shepard czy Květa Pacovská. Dialog z klasykami gatunku nawiążą przedstawiciele młodszej generacji: Iwona Chmielewska, Piotr Fąfrowicz, Ewa Kozyra – Pawlak, Paweł Pawlak, Maria Ekier, Elżbieta Wasiuczyńska czy Stasys Eidrigevičius. Najmłodszych z młodych dumnie reprezentują: Monika Hanulak, Aleksandra Woldańska-Płocińska, Katarzyna Bogucka, Marianna Oklejak, Agata Dudek, Aleksandra Cieślak, Marta Ignerska, Jan Bajtlik.

Warto prezentować i popularyzować dobrą książkę, co więcej dobrą i „ładną” książkę dla dzieci. Kontakt z nią powinien stanowić niezbędny etap w procesie edukacji.  Dzięki temu wielobarwne ilustracje pozostaną jednym z pierwszych, świadomych sposobów poznawania świata przez dziecko, oswajania świata. Książka o wysokim poziomie artystycznym spełnia także inną, niebagatelną rolę – to pierwszy kontakt ze sztuką, uwrażliwiający i aktywizujący twórczo, przygotowujący do świadomego odbioru sztuki, zarówno wysokiej, jak i popularnej. Poznańska wystawa prezentuje niewątpliwie jedne z ciekawszych osiągnięć w dziedzinie ilustracji dla dzieci, ilustracji, które TRZEBA ZOBACZYĆ.