Start Wystawy czasowe - Festiwal Ukraińska Wiosna 2013
- Festiwal Ukraińska Wiosna 2013

-  Człowiek  i  Cherubin   -

wystawa  ikon  Danyła  Mowczana

wystawa:    18.05.   -  7. 06. 2013 r.

wernisaż :  17. 05. 2013 r.  godz. 19.00

W  ramach  festiwalu  Ukrainka  Wiosna  Poznań  2013  organizowanego  po  raz  kolejny  przez  Stowarzyszenie  Społeczno-Kulturalne "POLSKA  -  UKRAINA"  zaprezentowane  zostaną  ikony  młodego  lwowskiego  twórcy  Danyła  Mowczana.

Danyło  Mowczan  (ur. 1979 r.) to  absolwent  Lwowskiej  Narodowej  Akademii  Sztuk  Pięknych ( 2009)  oraz  uczestnik  stypendium  Gaude  Polonia  (2012),  w  ramach  którego  pracował  twórczo  na  Akademii  Sztuk  Pięknych  we  Wrocławiu.  Artysta  ikony  zaczął  pisać  podczas  nauki  w  słynnym  lwowskim  Collegu  Sztuki  Dekoracyjnej  i  Użytkowej  im. Iwana  Trusza.  Początkowo  malował  przede  wszystkim  kopie,  ale  studiując  na  Akademii  mocno  zainteresował  się  teologicznymi  podstawami  ikony  i  zaczął  tworzyć  własne  kompozycje.  Głęboko  wierzy,  że  pisanie  ikony  jest  przede  wszystkim  modlitwą  i  przebywaniem  w  obecności  Najwyższego.  Jego  zdaniem  ikona  nie  może  jedynie  naśladować  dawnych  prac  lecz  powinna  nosić  na  sobie  rysy  czasów  teraźniejszych,  gdyż  tylko  wtedy  będzie  ona  mogła  odpowiedzieć  na  nurtujące  ludzi  pytania  i  towarzyszyć  człowiekowi  w  jego  codziennych  zmaganiach. Inspiracje  do  swojej  pracy  twórczej  arrtysta  czerpie  najczęściej  z  tradycjnej  ikony  ukraińskiej,  nieustannie  zachwyca  się  jej  kolorystyką  ale  niemały  wpływ  mają  na  niego  także  ikony  Jerzego  Nowosielskiego.

Ikony  Danyły  Mowczana  przedstawiane  już  były  na  dwóch  wystawach  autorskich  we  Lwowie  oraz  ponad  czterdziestu  zbiorowych  na  Ukrainie  i  poza  jeuj  granicami.  Dla  autora  kazda  ztych  wystaw  była  ważna,  gdyz  ikona  ma  przede  wszystkim  służyć  człowiekowi.    Teraz  nadarzyła  się  być  może  niepowtarzalna  okazja  aby  twórczość  tą  poznali  poznaniacy.