Start Wystawy czasowe - Fryderyk Wilhelm BELOW - pieczętarz i artysta

- Fryderyk Wilhelm BELOW  (1822-1895) - pieczętarz i artysta

wernisaż : 1.09.2015  godz. 18.00

wystawa czynna do 17.10.2015 r.

kuratorzy: Michał Błaszczyński, Paweł Stróżyk

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy jakiej jeszcze nie było! Zaprezentujemy bardzo ciekawą postać jaką był Fryderyk Wilhelm Below, poznański złotnik, rytownik, medalier i pieczętarz. Żył w latach 1822-1895. Zasłynął przede wszystkim produkcją pieczęci dla parafii archidiecezji gnieźnieńsko-poznańskiej, wypracowując swój niepowtarzalny grawerski styl pozwalający na tworzenie małych arcydzieł. Jego zleceniodawcami byli też wielkopolscy ziemianie dla których poza pieczęciami tworzył drobne przedmioty luksusowe. Z powodzeniem zajmował się też medalierstwem. Jego życie przypadło na okres walk o niepodległość - szczególnie aktywny był podczas Powstania Styczniowego, za co został skazany na berlińskie więzienie. Warto przypomnieć tą ciekawą postać i zaprezentować kilkanaście jego zachowanych dzieł.
ZAPRASZAMY!!!
WYSTAWA CZYNNA OD 1.09 DO 17.10.2015

Wystawa organizowana przez Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, Instytut Historii UAM i Polskie Towarzystwo Heraldyczne Oddział w Poznaniu,
przy współpracy Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu.
Obiekty wypożyczono z Archiwum Państwowego i Archidiecezjalnego w Poznaniu,
Muzeum Narodowego w Poznaniu,
Muzeum Mazowieckiego w Płocku,
Biblioteki Kórnickiej PAN - Zamek w Kórniku,
Muzeum Okręgowego w Koninie,
parafii na terenie Archidiecezji Poznańskiej i Diecezji Kaliskiej oraz od prywatnych kolekcjonerów.