Start Wystawy czasowe - CHRZEST - ZNAKI SAKRAMENTU -

wystawa z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski

wernisaż: 22.04.2016,  godz. 18.00

wystawa: 23.04.2016 - 31.05.2016

Serdecznie zapraszamy na wystawę zorganizowaną z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.
Chrzest jest pierwszym sakramentem, rozpoczyna życie chrześcijanina w wierze i Kościele. Jest bramą innych sakramentów, w których umacnia się i dopełnia łaska dana podczas chrztu. Znaki tego sakramentu - woda, olej, światło i biała szata towarzyszą człowiekowi na kolejnych etapach chrześcijańskiego wtajemniczenia.

Wystawa został podzielona na cztery część, odpowiadające czterem znakom sakramentu. Narracja każdej części wychodzi od tekstów biblijnych i liturgicznych tłumaczących teologiczne znaczenie znaku i prowadzi do konkretnych obiektów, ciekawych zabytków takich jak chrzcielnice czy naczynia na oleje, używanych w kościołach oraz takich, które są wynikiem istnienia znaków chrzcielnych w dalszym życiu każdego chrześcijanina jak kropielniczki czy medaliki i krzyżyki.