Start Wydarzenia NOC MUZEÓW 2017

NOC MUZEÓW

20. maja 2017 r.

Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu zaprasza od 17.00 do 1.00

Na zwiedzających czekają wystawy stałe – Skarbiec, Sztuka średniowieczna i nowożytna, Salon Ofiarodawców i Galeria portretów, oraz specjalne atrakcje, tylko na tę NOC

PROGRAM:

17.00 – 22.00 – W Akademii Lubrańskiego

Z pewnością każdy z nas kojarzy potężny budynek z czerwonej cegły znajdujący się na Ostrowie Tumskim, niedaleko katedry. Tuż nad wejściem do budynku widnieje napis „MUZEUM”.Dziś mieści się w nim Muzeum Archidiecezjalne. Jednak nie zawsze tak było. W XVI wieku była to siedziba jednej z najlepszych polskich uczelni – Akademii Lubrańskiego.

W „Noc Muzeów” zapraszamy do wyjątkowej podróży w czasie. Wspólnie przeniesiemy się w dawne mury Akademii. Zobaczymy jak wyglądało życie XVI-wiecznego studenta. Wcielimy się w poszukiwaczy śladów żaków. Będziemy musieli odnaleźć 9 tajemniczych przedmiotów. W czasiepodróży zdobędziemy wiedzę, którą wykorzystamy w grze planszowej. Grze nie tylko dla najmłodszych! Zobaczymy jak wyglądała XVI-wieczna mapa świata, jaki język był na

pierwszym miejscu i dowiemy dlaczego w szkole matematycznej uczono śpiewu? Czy uda Wam się ukończyć XVI-wieczną uczelnię? Zadanie nie będzie łatwe! A podpisać się będzie trzeba pod nim gęsim piórem. Na absolwentów Akademii Lubrańskiego czekają dyplomy! Przyjdźcie i zdobądźcie świadectwo ukończenia najlepszej poznańskiej szkoły! Warto!

A dla miłośników wszelkiego rodzaju układanek – gigapuzzle przedstawiające namalowaną przezMatejkę scenę założenia Akademii Lubrańskiego, dzięki którym dosłownie i w przenośni na nowo wzniesiemy potężne mury Lubrańskiego. Zapraszamy!

18.00  -  otwarcie  wystawy  prac  malarskich  rosyjskiego  artysty  Cyryla Datsouk  pt.  „Dialog  utraconych  sensów”

Zainteresowanych Sztuką przez duże S zapraszamy na wystawę znakomitego rosyjskiego artysty Kirilla Datsouka. Jedyna okazja żeby zobaczyć taką ilość jego prac w jednym miejscu. Będą zaskakujące portrety, charakterystyczne martwe natury oraz niesamowite pejzaże.Artysta opowie o swojej twórczości. Będzie możliwość otrzymania autografu na pięknym folderze z wystawy, który otrzymacie gratis ( ilość darmowych folderów ograniczona z oczywistych względów, czyli kto pierwszy ten lepszy). Przewidziany jest catering i miła atmosfera o którą zadba trio smyczkowe.

Patronat honorowy nad wystawą objął MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

p. Marek Woźniak.

Więcej informacji o artyście i jego dorobku na stronie www.datsouk.eu

Kirill Datsouk jest reprezentantem klasycznej petersburskiej szkoły malarskiej. Członek Stowarzyszenia Artystów Rosji. Urodził się w 1974 r. na wyspie Sahalin. Ukończył Akademię Sztuki w pracowniV. V. Sokolova. Jego nauczycielami byli L. N. Kirillova, A. V. Bielov, I. V. Govorkov, V. A. Mogilevtsev i oczywiście ojciec artysty, znany petersburski malarz V. K. Datsouk. Praca dyplomowa „Nieszczęśliwy” poświęcona problemowi ubóstwa i ludzkiej rozpaczy (braku nadziei) wywołała duży rozgłos wśród widzów i akademickiej komisji sztuki. Praca ta reprezentowała Sankt Petersburg w 2003 r. na wystawie Wszechrusi i znalazła się wśród najlepiej ocenionych prac. Artysta wystawia w Rosji i za granicą od 1993 r. Pierwszą indywidualną wystawę miał w 1995 r. w Sankt Petersburgu. Prace artysty wystawiane są w galeriach, znajdują się również w prywatnych kolekcjach we Francji, Włoszech, USA, Niemczech, Izraelu, Chinach, Japonii, Korei, Australii, Malezji, Finlandii, Słowacji, Macedonii, Polsce. Kirill Datsouk odnajduje szlachetność i urzekające piękno w oczywistych i codziennych motywach. Jego portrety współcześnie żyjących w błyskotliwy sposób odsłaniają najgłębiej skrywany prywatny świat modela. Pozowali mu znani artyści, reżyserzy filmowi, dyplomaci. Artysta w kreatywny sposób kontynuuje najlepsze tradycje klasycznego malarstwa rosyjskiego. Znajduje nowe tematy i ujawnia współczesną moc piękna i szczery język realizmu.

17.00 – 1.00  -  „Salon  Pamięci”

Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu to wspaniałe repozytorium ważnych i ciekawych przedmiotów.  Część z nich, choć tak zwyczajne jak okulary, zegarek, długopis, zeszyt, list opowiadają historię niezwyczajnych Poznaniaków, Wielkopolan i Polaków. Pamiątki te bardzo rzadko są pokazywane szerokiej publiczności. Zapraszamy serdecznie do ,,Salonu Pamiątek’’ po Krzysztofie Opalińskim, Janie III Sobieskim,  Romanie Brandstaetterze,  Romku Strzałkowskim, rodzinie Cichowiczów,  kardynale Auguście  Hlondzie , arcybiskupie Antonim Baraniaku i innych. Prezentację  poprowadzi  i  ubarwi  ciekawostkami  z  życia  prywatnego  Michał  Błaszczyński  (godz. 20.00)