Start Wystawy czasowe - Kosztowności Ukrainy.

Kosztowności  Ukrainy  -  wystawa  hologramów.

18. 05.  -  15. 07. 2009 r.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy zorganizowanej w ramach Festiwalu Kultury - Ukraińska Wiosna, który ma w tym roku swoją drugą edycję.

Wystawa prezentuje zabytki sztuki złotniczej kultury scytyjskiej, bizantyńskiej, prace mistrzów złotniczych z Kijowa i ukraińskie ikony. Wszystkie te dzieła można zobaczyć dzięki - hologramom. Odpowiednia technika i światło pozwalają z płaskiej powierzchni wyłonić się trójwymiarowym przedmiotom, znajdującym się na codzień w ukraińskich muzeach.

Technika holografii, której początki sięgają ’50 XX wieku jest obecnie szeroko stosowana w wielu gałęziach nauki, ale również dla celów kulturalnych i edukacyjnych. Wiodące muzea ukraińskie utrwalają i dokumentują w tej formie swoje najcenniejsze obiekty bądź takie, które ze względu na zły stan zachowania nie nadają się na ekspozycję. Prezentowane dzieła sztuki wydobyte światłem z ciemnej przestrzeni przykuwają uwagę i zachwycają swym wyrafinowanym pięknem, kunsztowną techniką i ponadczasowością. Holografią tworzy silne złudzenie ich materialnej obecności. Odtworzone  są z precyzją wszystkie bliki światła, cienie i faktura.

Warto doświadczyć unikalnego piękna tych wyjątkowych dzieł sztuki przekazanego za pomocą nowoczesnej laserowej techniki.

Serdecznie zapraszamy.

Wystawa została przedłużona do 15 lipca!!!