Start Wystawy czasowe - Złoty jubileusz Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej.

Złoty  Jubileusz  Danuty  Muszyńskiej - Zamorskiej.

3  -  25. 07. 2009 r.

Któż nie zna „Dziewczynki z gołąbkiem”? Ten i wiele innych pasteli dzieci pełnych ciepła, wdzięku i niewinności funkcjonuje w naszej pamięci i bezsprzecznie kojarzy się z twórczością Danuty Muszyńskiej-Zamorskiej. Jednakże 50-lat twórczości malarki przyniosło znacznie większe bogactwo tematów i artystycznych przeżyć.

Wystawa prezentuje prace z całego okresu twórczości, od najwcześniejszych Szkiców z 1958 roku po obrazy z ostatnich lat w technikach akwarela, gwasz i olej. Znamienitą większość stanowią portrety dzieci zainspirowane dalekimi podróżami, portrety dzieci znajomych czy zaobserwowane w codziennych sytuacjach, na czele z najbardziej znaną pracą „Dziewczynka z gołąbkiem”. Istotną częścią prezentacji są również portrety dorosłych - bliskich artystki, znanych i mniej znanych postaci. Wymienić tu należy poruszający i głęboko refleksyjny „Portret babci Potockiej” czy choćby obrazy „Stary Żyd i dziecko” czy „Marylin Monroe".

Danuta Muszyńska-Zamorska (ur.1931r.) to pochodząca ze Środy Wielkopolskiej znana polska malarka. Studia rozpoczęte w PWSSP w Poznaniu, kontunuowała w Łodzi tam uzyskując dyplom z tkactwa dekoracyjnego w 1958 roku. Jej pierwsza wystawa indywidualna  poświęcona studiom portretowym dziewczynek otworzyła obfitujące w  artystyczne dokonania i sukcesy, pełne pasji i podróży życie zawodowe. Tematem przewodnim jej twórczości są portrety dzieci (cykl „Dzieci świata”) i macierzyństwo. W jej dorobku znajdujemy również portrety wybitnych postaci (portret Jana Pawła II zatytułowany „Modlitwa”), artystów, rodziny (poruszający „Portret babci Potockiej”) i przyjaciół artystki. Cykle „Dzieci wojny”, „Kontrasty” i „Spotkania ze śmiercią” to z kolei przykłady odmiennych artystycznych poszukiwań, zaskakujących wobec wcześniejszych prac, gdyż poruszających temat cierpienia, wojny i śmierci, pytających o sens tychże. Lata ’90 były czasem nowych wyzwań. Artystka podjęła się projektowania witraży. Ostatnie lata natomiast przyniosły galerię portretów znanych kobiet artystek, postaci literackich m.in. „Portret Teresy Żylis-Gary”, „Madame Buterfly”, „Marylin Monroe”.

Niezliczone wystawy w kraju i zagranicą, prace z zbiorach wielu muzeów, szereg realizacji w formie witraży, pocztówek i gobelinów oraz częsty udział w akcjach charytatywnych  zapewniły jej uznanie, popularność, a nade wszystko szacunek czego dowodem odznaczenie tytułem m.in. Kawalera Orderu Uśmiechu (2008r.) i Srebrnym Orderem „Zasłużony Kulturze” Gloria Artis (2009r.)