Start Wystawy czasowe - Życie z Aniołami -

Życie  z  Aniołami

18. 12. 2009  -  13. 02. 2010

"Życie  z  Aniołami"  to  wystawa  współczesnej  sztuki  sakralnej.  To  wydarzenie  towarzyszące  32  Europejskim  Spotkaniom  Młodych  Taize,  które  odbywają  się  tego  roku  w  Poznaniu.  Organizatorem  wystawy  jest  lwowska  Fundacja  Symbolum  Sacrum,  Muzeum  Archidiecezjalne  w  Poznaniu  oraz  Stowarzyszenie  POLSKA - UKRAINA.

Autorką  przedstwianych  prac  jest  lwowska  artystka  młodego  pokolenia  Natalia  Satsyk.  W  jej  pracach  dominują  tematy  biblijne  -  Wcielenie,  Zwiastowanie,  Ukrzyżowanie,  Anioły.   Niektóre  z  przedstawianych   ikon  są  szczególne  i  nietypowe.  Są  wyrazem  dążenia  do  równowagi  i  jedności  w  sztuce,  mimo  różnych  wyznań,   np.   niefiguralne  przedstawienie  "Bożej  Chwały" łączy  w  sobie  katolickie,  prawosławne  i  protestanckie  zasady  sztuki  sakralnej.  Swoją  twórczością  Natalia  Satsyk  dowodzi,  że  ikona  we  współczesny,  czytelny  i  bliski  nam  sposób  potrafi  przekazać  istotę  bardzo  głębokich  i  osobistych  przeżyć  religijnych.  Pokazywane  prace  to  obrazy  olejne,  temperowe,  malowane  na  deskach  czy  płótnach,  utrzymane  w  dostojnych,  nasyconych  barwach  -  niebieskiej,  czerwonej,  marmurowo  szarej  i  białej.  Idealnie  pasują  do  ducha  Taize.

18  grudnia  o  godz  18.00  zapraszamy  na  wernisaż.

Będzie  okazja  do  porozmawiania  z  autorką  prac  oraz  kuratorką  wystawy  Maryaną  Kawinską.