Weekend z historią w tle. Akademia Lubrańskiego w Poznaniu

23-02-2022

Weekend z historią w tle.
Akademia Lubrańskiego w Poznaniu

W budynku byłej Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, dziś tętni życie kulturalne: czynne jest Muzeum Archidiecezjalne oraz Galeria Sztuki Współczesnej, rozbrzmiewa muzyka chóralna i wydawane są książki. Jaka jest historia tego niesamowitego budynku, w którym niegdyś uczyli się wybitni wielkopolanie i co można zobaczyć tu dzisiaj? Zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu dokumentalnego.

Po raz kolejny kroczymy historycznymi śladami Wielkopolski, by znaleźć najciekawsze atrakcje regionu. Tym razem zatrzymujemy się w naszym rodzinnym mieście – Poznaniu.
To tutaj znajduje się gmach Akademii Lubrańskiego – czteroskrzydłowy budynek z wewnętrznym dziedzińcem, wzniesiony z cegły. Założona przez biskupa Jana Lubrańskiego
w 1518 roku Akademia to pierwsza w naszym mieście uczelnia o charakterze szkoły wyższej, zorganizowanej, w przeciwieństwie do konserwatywnego wówczas uniwersytetu krakowskiego, według renesansowych wzorów. Początkowy czas działalności szkoły, lata 1519-1535, zwany jest „złotym okresem”. Wiązało się to z działalnością profesora z Lipska Krzysztofa Hegendorfera, który stworzył autorski program – nauczano tu: matematyki i astronomii, retoryki i dialektyki, poezji, gramatyki oraz teologii. W okresie 260 lat istnienia, Akademia Lubrańskiego wydała wielu wybitnych absolwentów, wśród których odnajdujemy m.in.: lekarza Józefa Strusia, poetę Klemensa Janickiego, kompozytora Wacława z Szamotuł, matematyka i astronoma Jana Śniadeckiego. To tyle z historii Akademii.

Dokładnie 500 lat po śmierci biskupa z Lubrańca, w nocy z 22 na 23 maja 2020 roku na dziedzińcu historycznego gmachu Akademii Lubrańskiego został podpisany akt założycielski Fundacji Akademia Jana Lubrańskiego. Tym samym rozpoczął się nowy rozdział w dziejach Ostrowa Tumskiego oraz samej Akademii.
Pierwsza i najważniejsza aktywność Fundacji realizuje się w przestrzeni sztuki sakralnej. Muzeum Archidiecezjalne – to jedno z najstarszych muzeów kościelnych w Polsce i jedna z pierwszych placówek muzealnych w Poznaniu. W zbiorach znajduje się między innymi: kolekcja malarstwa i rzeźby gotyckiej ( XIV – XVI w.); kolekcja sztuki nowożytnej – malarstwo oraz rzeźba, warsztatów i artystów polskich, włoskich, niemieckich, czy hiszpańskich; kolekcja portretów oraz portrety trumienne; kolekcja argenteriów, tkanin oraz porcelany, szkła i sreber.

Misją Galeria Sztuki Współczesnej jest prowadzenie działalności wystawienniczej i edukacyjnej, upowszechnianie wiedzy o sztuce współczesnej – artystach znanych i uznanych, wyznaczających najnowsze kierunki twórcze, ale także o twórcach młodych, z trudem przebijających się, a zasługujących na zainteresowanie. W tym roku zaplanowano tutaj m.in. wystawy: Wyszyński – Pater Patriae oraz poświęconą twórczości Jerzego Nowosielskiego.

Obecność na rynku wydawniczym zaznaczyło już też Wydawnictwo Akademii Lubrańskiego. Nakładem oficyny ukazały się ostatnio dwie bogato ilustrowane książki poświęcone wielkopolskiej sztuce pasyjnej z tekstami księdza Twardowskiego oraz opracowanie poświęcone kościołowi św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu z fotografiami Piotra Skórnickiego.

W tym samym czasie powstał Chór Kameralny Akademii Lubrańskiego – jest to zespół łączący ludzi wielu kierunków studiów, jak i specjalizacji zawodowych, otwarty na każdy rodzaj muzyki, od chorału gregoriańskiego, poprzez klasyczne utwory chóralne, aż po współczesną muzykę chrześcijańską. Chóru możemy posłuchać w Akademii, w pobliskim kościele NMP in Summo oraz w kościołach Poznania i Wielkopolski
W bezpośrednim sąsiedztwie Akademii znajduje się Pasieka edukacyjna, która dostarcza wspaniałego miodu, ale jest też miejscem warsztatów i spotkań z dziećmi i całymi rodzinami. Natomiast najnowszy, będący już na ukończeniu projekt obejmuje powstanie Ogrodów Lubrańskiego – będzie to przestrzeń do wypoczynku, spotkania z przyrodą i sztuką, miejsce koncertów, otwarte dla zwiedzających, turystów, mieszkańców Poznania, przyjazne dla owadów, dostępne na rodzinne sesje fotograficzne oraz lawendowe warsztaty i aromatoterapię.
Odwiedzenie Akademii Lubrańskiego w Poznaniu jest idealną okazją nie tylko by zobaczyć najstarsze zabytki polskiej kultury, ale też sztukę współczesną. Jest okazją do posłuchania muzyki, spotkania z ciekawą książką, spróbowania miodu i przyjemnego relaksu w ogrodach. Akademia jest dostępna dla zwiedzających od wtorku do piątku w godz. 11.00-17.00 oraz soboty w godz. 11.00-15.00. W okresie od maja do września czynna jest także w niedziele w godz. 11.00-15.00. Można tu zatem przyjść niemal przez cały tydzień. (www.lubranski500.pl)