07-04-2022

Prymas Wyszyński – człowiek wolny i nauczyciel wolności

♦ Występ Chóru Kameralnego Akademii Lubrańskiego pod dyr. Kasjana Drogosza

♦ Prof. Mirosława Rochecka, Wydział Sztuk Pięknych UMK w Toruniu
Wprowadzenie kuratorskie do wystawy „Wyszyński – Pater Patriae”

>>Wernisażowi towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy na wyprawkę szkolną dla dzieci z Ukrainy (realizacja Akademia Lubrańskiego we współpracy z Fundacją REFLEXION)<<

____

Zapraszamy na otwarcie ogólnopolskiej wystawy dedykowanej Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, która przygotowana została z okazji jego beatyfikacji i prezentowana będzie łącznie w 12 galeriach i muzeach w kraju. Przez najbliższe dwa miesiące gości w Poznaniu, z którym Prymasa łączyły szczególne relacje.

W ramach wystawy prezentowane są prace 85 artystów z całej Polski, wśród nich: Andrzeja Boja Wojtowicza, Wiesława Łysakowskiego, Aldony Mickiewicz, Wojciecha Sadley’a, czy Janusza Sytka.

Wszystkie dzieła powstały z inspiracji życiem i dziełem Prymasa Wyszyńskiego. Pośród nich znalazły się zarówno formy malarskie, jaki i rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby, czy utwory multimedialne. Prace uzupełnione o autorskie komentarze pozwolą w wyjątkowy sposób przybliżyć odbiorcom główne myśli i idee obecne w nauczaniu społecznym Prymasa oraz poddać je osobistej refleksji.

Wystawie towarzyszy katalog.

Wydarzenie w Galerii Sztuki Akademii Lubrańskiego dofinansowane ze środków budżetowych miasta Poznania

Projekt został objęty patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Projekt dofinansowano z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu Miasta Toruń.

Do współorganizatorów projektu należy również Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Sztuk Pięknych.