26-05-2022

ŚWIĘTO AKADEMII LUBRAŃSKIEGO
– uroczystość wręczenia nagrody
„Divinis et humanis”

Fundacja Akademia Jana Lubrańskiego została powołana w 2020 roku do „prowadzenia działalności kulturalnej, artystycznej, edukacyjnej, naukowej i dobroczynnej opartych na wartościach chrześcijańskich, wspierających integralny rozwój człowieka”. W swojej działalności Fundacja odwołuje się do postaci, życia i dzieła biskupa Jana Lubrańskiego (1456-1520) i to właśnie z takiej inspiracji narodziła się idea corocznej Nagrody „Divinis et humanis”.
Nagroda jest przyznawana za wybitne osiągniecia w przestrzeni kultury, sztuki, nauki, nowych technologii, spraw społecznych, ekonomicznych oraz humanistycznych i religijnych. W tak szerokiej perspektywie organizatorzy chcą wskazywać laureatów, którzy swoją wiedzą, fantazją, wyobraźnią
i postawą ludzką przekraczają to, co zwykłe, oczywiste i powszechne, którzy łączą sprawy ziemskie (ludzkie) i wzniosłe (w pewnym sensie boskie). Chodzi tu o cały, bogaty świat skojarzeń, który pojawia się, gdy mówimy „człowiek renesansu”, ale też gdy odnajdujemy we współczesnym świecie ludzi pięknych, mądrych, o wielkiej wiedzy, wyobraźni i zdolności tworzenia.

Nagroda będzie przyznawana zawsze przy okazji święta Akademii Lubrańskiego, w związku z majową rocznicą śmierci biskupa Jana z Lubrańca. 26 maja 2022 roku – w pierwszej edycji Nagrody ‘Divinis et humanis” otrzymają ksiądz profesor Michał Heller oraz architekt Sławomir Rosolski.

Medal zaprojektował i wykonał Maciej Zychowicz (Kraków).

Uroczystość wręczenia Nagrody „Divinis et humanis” księdzu prof. Michałowi Hellerowi oraz architektowi Sławomirowi Rosolskiemu, przez Fundację Akademia Jana Lubrańskiego odbędzie się 26 maja 2022 r., godz. 18.00, Sala Kolumnowa Akademii Lubrańskiego, ul. J. Lubrańskiego 1, Poznań.

TRANSMISJA WYDARZENIA: www.youtube.com/watch?v=QjsX74lsDRk

[WSTĘP Z ZAPROSZENIAMI]

27 maja o godz. 17.00 zapraszamy do uczestnictwa w wykładach laureatów nagrody „Divinis et humanis”  (Aula Magna Centrum Wykładowego, Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2).

[WSTĘP WOLNY]