15-06-2023

Reenactment (2023)
Instalacja Dominika Lejmana
współpraca: Bianca O’Brien
Kościół NMP in Summo w Poznaniu (Galeria Sztuki Akademii Lubrańskiego)
Kurator: Hubertus von Amelunxen

Wernisaż: 15.06.2023 | godz. 19.00
wstęp wolny

Instalacja Dominika Lejmana Reenactment w kościele NMP na Ostrowie Tumskim stanowi przeniesienie dwóch prac artysty prezentowanych na wyspie San Servolo w ramach projektu „Pawilonu Szaleństwa”, przy współpracy z Museo del Manicomio, w trakcie ubiegłorocznego Biennale w Wenecji.
Oryginalnie pokazane w Chiesa di San Servolo w 2022 roku, dwa obrazy projekcyjne (akryl na płótnie 185x348cm) powstały przy współpracy z artystką performance Biancą O’Brien.
Jak napisał kard. Gianfranco Ravasi w słowie wstępnym do weneckiej wystawy: „Dwa obrazy Lejmana zapraszają nas do ponownego spojrzenia i zakwestionowania naszego sztywnego, „ortodoksyjnego” podziału na „święte” i „szalone” („sanity”-„insanity”)”.
Architektura sakralna kościoła NMP w niezwykły sposób współtworzy charakter odbioru pracy, zbliżając nas do pierwotnych wrażeń, dostępnych podczas ubiegłorocznej wystawy Lejmana na San Servolo.