07-10-2021

Tydzień
Świętego Franciszka

 

 

Fundacja Zakłady Kórnickie oraz Fundacja Akademia Jana Lubrańskiego w Poznaniu zapraszają do udziału w pierwszym Tygodniu Św. Franciszka, trwającym w dniach 4 X 2021 – 10 X 2021, spinających dwie symboliczne daty (4 X – Dzień Św. Franciszka, 10 X – Dzień Drzewa).
Tydzień Św. Franciszka jest inicjatywą Programu Drzewo Franciszka, ogólnopolskiego programu informacyjno-edukacyjnego poświęconego sprawom ochrony środowiska i duchowym inspiracjom dla zaangażowania proekologicznego.
Tydzień Świętego Franciszka w Akademii Lubrańskiego
Czwartek, 7 października 2021
🌳Godz. 18.00, kościół Najświętszej Maryi Panny in Summo, Ostrów Tumski
Modlitwę o większą wrażliwość ekologiczną mieszkańców Poznania
Prowadzenie: ks. Jerzy Stranz (Fundacja Akademia Jana Lubrańskiego)
Śpiew: Poldek Twardowski oraz Chór Kameralny Akademii Lubrańskiego
pod dyr. Kasjana Drogosza
Sobota, 9 października 2021
🌳Godz.11.00-12.40 Akademia Lubrańskiego (wstęp wolny)
Rodzinne czytanie „Święty Franciszek” z serii „Święci uśmiechnięci” Wydawnictwa Świętego Wojciecha. Spotkanie z Elizą Piotrowską, autorką książki.
Poznaj historię człowieka, który kochał Boga, ludzi i przyrodę. Już jako dziecko wsłuchiwał się w szum wody, śpiew ptaków i szelest wiatru. Kiedy dorósł, zgromadził wokół siebie ludzi zafascynowanych takim sposobem widzenia świata. Czy wiesz, że to właśnie jemu zawdzięczamy przepiękną Pieśń słoneczną oraz tradycję szopki bożonarodzeniowej?
Rymowana książeczka dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat.
(Eliza Piotrowska. Autorka i ilustratorka książek dla dzieci, laureatka licznych nagród literackich, historyk i krytyk sztuki, tłumacz z języka włoskiego, współpracuje z wieloma pismami dla dzieci. Mieszka w Brazylii. Uważa, że największą ozdobą człowieka jest uśmiech.)
W trakcie wydarzenia można będzie otrzymać kupon promocyjny:
❗️ -15 % na zakup wskazanej książki w Księgarni Świętego Wojciecha.
Jednocześnie zakupić można będzie dwie inne książki z serii „Święci Uśmiechnięci” autorstwa Elizy Piotrowskiej:
📖„Święty Brat Albert”
📖„Święty Antonii z Padwy”
🌳Godz. 13.00 – 14.30 Akademia Lubrańskiego, Ogrody (wstęp wolny)
Warsztaty pszczelarskie dla rodzin przy pasiece edukacyjnej Akademii Lubrańskiego. Prowadzący: Łukasz i Joanna Wojciechowscy
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się ciekawych informacji na temat pszczół, pszczelich produktów, w tym o właściwościach miodu oraz pracy w pasiece. Bezpośredni kontakt z pszczelarzem umożliwi zadawanie pytań i rozjaśni ewentualne wątpliwości. Istnieje wiele mitów dotyczących pszczół, szczególnie tych żyjących w mieście. Podczas warsztatów dla rodzin poruszymy najważniejsze edukacyjnie tematy: Co to jest ul? (omówienie wraz z demonstracją budowy ula); Kto mieszka w ulu? (przedstawienie rodziny pszczelej – matka, trutnie, robotnice); Co się dzieje w ulu? (cykl rozwojowy pszczoły robotnicy); Skąd się bierze miód? (taniec pszczół, zbieranie i magazynowanie nektaru, odbieranie, wirowanie, konfekcja). Warsztaty zakończymy wspólną degustacją miodu z omówieniem jego właściwości zdrowotnych.
🌳Godz. 14.30-15.00 Akademia Lubrańskiego, Ogrody (wstęp wolny)
Nasadzenie pierwszych drzew (wiśni ozdobnych) oraz nadanie imion: Franciszek
i Klara w ramach programu Drzewo Franciszka (Fundacja Zakłady Kórnickie)