Muzyka stąd…
Klimaty dudziarskie
Wielkopolski
Książka prezentuje tematykę związaną z muzyką dudziarską i tradycjami dudziarskimi, które są głęboko zakorzenione w wielkopolskim folklorze, a w 2017 r. zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Album promuje wiedzę o mikroregionach folklorystycznych, prezentuje bogaty materiał ikonograficzny oraz elementy historii, kultury Poznania, a także wybranych regionów Wielkopolski – pieśni ludowe, gwary, stroje, zwyczaje, obrzędy.
Dowiemy się z niej o aktywnej działalności środowisk dudziarskich i koźlarskich, które swój dorobek prezentują w czasie licznych wydarzeń związanych z folklorem. Mamy świadomość unikalności i atrakcyjności proponowanego albumu dla szerokich rzeszy miłośników folkloru i rodzimych tradycji ludowych. Ciekawe i kompetentne opracowanie tematu, nowoczesność typograficzna oraz staranność edytorska może uczynić z naszej publikacji cenną wizytówkę Poznania i całej Wielkopolski.
„Dla Wielkopolski reprezentatywnym instrumentem wyróżniającym ten region w skali całego kraju są dudy, występujące zazwyczaj razem ze skrzypcami „podwiązanymi” w dwuosobowym składzie kapeli ludowej. Instrument ten był dawniej rozpowszechniony w całej południowej części Wielkopolski, od Poznania włącznie aż po granicę śląską w rejonie Rawicza i Krotoszyna”. (prof. Bogusław Linette)
Wielkopolska jest prawdziwą potęgą dudziarską – na siedem rodzajów dud występujących w Polsce, aż pięć z nich ma rodowód wielkopolski.
Książka prezentuje następujące regiony:
…od Poznania
…od Kościana – dudy kościańsko-bukowskie (Kościan, Gołębin Stary, Stara Krobia, Stęszew, Leszno, Bukówiec Górny, Połajewo, Poznań, Szamotuły, Opalenica, Chojno, Osiek, Krotoszyn).
…od Domachowa – dudy rawicko-gostyńskie (Krobia, Domachowo, Szymanowo, Zielona Wieś).
…od Zbąszynia – kozioł biały i czarny (Zbąszyń, Zbąszynek, Siedlec, Nowe Kramsko, Dąbrówka Wielkopolska, Przyprostynia, Kargowa, Laski, Podmokle Małe).