Noc Muzeów

18 maja (sobota)
godz. 16.00-24.00
Noc Muzeów

Noc w Muzeum Archidiecezjalnym  rozpocznie się już o godz. 16.00, a zakończy o godz. 24.00.
W ramach tegorocznej edycji odbędą się trzy prelekcje.

godz. 16.30„Wokół  obrazu  Jana  Matejki” opowieść o malarzu, o powstawaniu obrazu Założenie Akademii Lubrańskiego i o ludziach na nim namalowanych.
Spotkanie odbędzie się przy oryginalnym dziele Jana Matejki, w otoczeniu przedmiotów, które towarzyszyły powstawaniu obrazu.
prowadzenie – kustosz Muzeum Aleksandra Pudelska

–  godz. 19.00„W  gabinecie  odkrywców. Czyli co Hollywood zawdzięcza absolwentom  Akademii Lubrańskiego?” (w ramach cyklu Zapomniani Wielkopolanie)
W gmachu najsłynniejszej i najstarszej poznańskiej Akademii, bynajmniej nie filmowej, o odkryciach wszech czasów jej absolwentów, uwiecznionych w wielu produkcjach na srebrnym ekranie opowie Agnieszka Wajroch.

godz. 21.00 „Ars moriendi – o portretach trumiennych i staropolskich zwyczajach pogrzebowych”
Temat śmierci zawsze niepokoi i często fascynuje. Jak wyglądało to w minionych wiekach opowie Karolina Czop.
Spotkanie odbędzie się na pierwszym piętrze przy portretach trumiennych.