Popołudnie w Akademii

25-04-2020

W cieniu prastarej, jagiellońskiej kolegiaty.
O średzkim sejmikowaniu i nie tylko.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej to świątynia o starej metryce, siedziba kapituły, ale również miejsce obrad sejmików ziemskich, na które zjeżdżała wielkopolska szlachta. Wiąże się z nim zatem wiele opowieści, a jego wnętrze wypełniają liczne zabytki. Podczas kolejnego popołudniowego wykładu opowiemy o świątyni, która odegrała znaczną rolę w historii zarówno Wielkopolski, ale także całego kraju.

Spotkanie poprowadzi Wojciech Lis z Muzeum Ziemi Średzkiej.

____________________________________________

Cykl sobotnich wykładów pt. Popołudnie w Akademii skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych sztuką i historią, zwłaszcza w wymiarze lokalnym.
Spotkania stanowią także pretekst do tego, aby zaprezentować przedmioty, miejsca i sylwetki osób, które często zapomniane lub niedoceniane miały znaczny wpływ na kształt i rozwój naszej kultury oraz stanowią ważne świadectwo dawnych obyczajów.
Część prelekcji połączona zostanie z prezentacją obiektów pochodzących ze zbiorów własnych bądź wypożyczonych na tę okazję z kościołów z terenu Archidiecezji Poznańskiej.
Wykłady poprowadzą pracownicy muzeum oraz zaproszeni goście.

Spotkania odbywać będą się w wybrane soboty każdego miesiąca o godz. 12.00, w znajdującej się na parterze gmachu Sali Perłowej.