XXIV Dzień Judaizmu


12-01-2021

Wernisaż 12.12
realizacja rzeźbiarska
Roberta Kai

 

 

 

„12 =12” to zapis procesu zmieniającej się geometrii krzyża równoramiennego
w gwiazdę sześcioramienną.
*Rzeźba „12=12” pochodzi ze zbiorów Strzegomskiego Centrum Kultury
i powstała podczas Strzegomskiego Biennale Rzeźby w Granicie.

Rzeźbę można oglądać do marca na placu przed Muzeum Archidiecezjalnym, ul. J. Lubrańskiego 1

———————–

Rzeźba o tytule „12=12” (dedykowanej Edycie Stein) przyjechała do Poznania ze Śląska i będzie gościć w naszym mieście aż do marca. Można ją zobaczyć przed Akademią Lubrańskiego – Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim.

Rzeźba przedstawia symbole chrześcijaństwa i judaizmu, krzyż oraz Gwiazdę Dawida, które w połączone są strunową kolumną. Według autora, Roberta Kai, to przestrzenne przedstawienie „formułujące przekształcenie jednego symbolu w drugi, jest modelem historii – ewoluujących emblematów religijnych współzależnych i wytwarzających napięcie znaczeniowo”.

Właśnie ta rzeźbiarska realizacja stała się inspiracją do przeprowadzenia projektu edukacyjnego, dotyczącego obu religii. Przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich obecnych w Poznaniu oraz członkowie poznańskiej Gminy Żydowskiej opowiadać będą w krótkich filmach o ważnych, symbolicznych i charakterystycznych, dla swych religii elementach, takich jak kościół – synagoga, krzyż – Gwiazda Dawida, Biblia – Tanach. Każde z opowiadań rozpoczynać się będzie przy rzeźbie „12=12”, a następnie poprowadzi uczestników do miejsc związanych z określonym tematem. Oglądający będą mogli zobaczyć przedmioty służące kultowi religijnemu, posłuchać o religijnych zwyczajach i wirtualnie odwiedzić ważne miejsca religijnej mapy Poznania.

Filmy dostępne będą na stronie organizatora Dnia Judaizmu w Poznaniu (coexist.pl), na facebooku Stowarzyszenia Coexist oraz codziennypoznan.pl i iPolska24.pl

A transmisja na żywo odbedzie się o godzinie 12:00 na profilu FB coexist i codziennypoznan.pl