Zapomniani Wielkopolanie


30-03-2019

 

30 marca (sobota) godz. 13.00
 „Jadwiga Zamoyska
– kobieta która poprawiała generała”

 

Nie wszyscy znamienici Wielkopolanie doczekali się monumentalnych pomników i wielotomowych biografii. Dokonania i historię życia tych wybitnych i zapomnianych podczas comiesięcznych spotkań w ramach cyklu pt. Zapomniani Wielkopolanie przedstawiać będą zaproszeni goście.

 

W ostatnią sobotę marca opowiemy szerzej o życiu i działalności kolejnej Wielkopolanki, która zapisała się chwalebnie na kartach naszej historii.
Najbliższa prelekcja pt. ,,Jadwiga Zamoyska – kobieta która poprawiała generała”  poświęcona zostanie Jadwidze z Działyńskich Zamoyskiej (1831-1923) – założycielce Szkoły Domowej Pracy Kobiet w Kórniku – pierwszej szkoły gospodarczej na ziemiach polskich, a także autorce prac o tematyce religijnej i wychowawczej. Jadwiga będąc żoną generała Władysława Zamoyskiego żywo wspierała męża w prowadzeniu działalności politycznej. W 1921 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, zaś w roku 2012 staraniem poznańskiej Kurii Metropolitalnej rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny.

Na spotkaniu z wykładem wystąpi dr Magdalena Biniaś-Szkopek – pracownik Instytutu Historii UAM i Biblioteki Kórnickiej PAN, współautorka edycji wspomnień: „Jadwiga Zamoyska w domu rodzinnym i na emigracji. Wspomnień część I” oraz „Jadwiga Zamoyska między Londynem a Stambułem. Wspomnień część II” a także „Maria Zamoyska. Wspomnienia”. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Wajroch.

WSTĘP WOLNY