Czas ucieka, wieczność czeka

Czas ucieka, wieczność czeka.
 Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II
26.06–31.08.2020

 

„Czas ucieka, wieczność czeka” – projekt artystyczny: „Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II” rozpoczął się w 2014 roku. Jego ideą było twórcze podejmowanie i prezentacja dziedzictwa Jana Pawła II za pośrednictwem współczesnej sztuki medalierskiej. Inicjatywa ta, początkowo zaplanowana jako jednorazowe wydarzenie, przekształciła się w formę cykliczną. Każda kolejna edycja, podejmowana w formule „rozmowy” oparta jest na nowym temacie, zakorzenionym w myśli i nauczaniu Jana Pawła II.

W zamyśle kuratora całego projektu Bernarda Marka Adamowicza do czwartej edycji medalierskich rozmów zaproszone zostały miasta: Częstochowa, Warszawa, Poznań, Kraków i Wrocław. Na poznańskiej wystawie – obok prac konkursowych 80 artystów z Polski i zagranicy – prezentujemy kolekcję medali papieskich jednego z najwybitniejszych polskich artystów sztuki medalierskiej, zmarłego w 2019 roku prof. Józefa Stasińskiego.

Poznańskiej wystawie towarzyszy katalog z tekstami Bernarda Marka Adamowicza i Dominika Maińskiego, wstępem ks. Jerzego Stranza oraz fotografiami autorstwa Barbary Solarewicz i fotografiami autorskimi prac Ewy Janus i Iryny Zhovtogolowej.

Katalog można nabyć stacjonarnie w siedzibie Muzeum Archidiecezjalnego w cenie 30 zł.
Katalog można zamówić także drogą wysyłkową w cenie 35 zł za egzemplarz.
Zamówienia prosimy kierować na adres: sekretariat@muzeum.poznan.pl
Opłaty za zamówienie należy dokonać na konto:
Archidiecezja Poznańska (Muzeum)
32 1090 1362 0000 0001 1272 4567
z dopiskiem: katalog medalierski

 

Zapraszamy do zwiedzania indywidualnie oraz w grupach zorganizowanych.
rezerwacja dla grup: tel. + 48 605 988 300, edukacja@muzeum.poznan.pl

kuratorzy wystawy: Aleksandra Pudelska, ks. Jerzy Stranz

___________________________________

Jednocześnie na ulicy Jana Lubrańskiego zagości wystawa fotografii „Jan Paweł II w Poznaniu i Wielkopolsce”. W przestrzeni miasta prezentowana będzie po raz drugi, pierwszy raz jej prezentacja miała miejsce na placu Adama Mickiewicza. Na wielkoformatowych wydrukach udokumentowano wszystkie wydarzenia, które wiązały postać Karola Wojtyły z Poznaniem i Wielkopolską: biskupie i papieskie wizyty i pielgrzymki w Poznaniu, Gnieźnie, Kaliszu, Gorzowie Wielkopolskim i Licheniu, miejsca pamięci związane z osobą papieża i żałobę po jego śmierci, którą niektórzy nazwali III i najdłuższą pielgrzymką do Grodu Przemysła.

kuratorzy wystawy: Danuta Książkiewicz-Bartkowiak
autorzy fotografii: Tomasz Kamiński, Andrzej Szozda, Jan Boczko, Karolina Sikorska, Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, archiwa instytucjonalne.

____________________________________

Fotografia wprowadzająca: praca Anny Wątróbskiej „Wypatrując wieczności”, fot. Barbara Solarewicz.