Mon Âge d’Or

Wystawa prac Bruno Kopera
 Mon Âge d’Or
3.10–16.10.2020

 

 

Mon Age d’Or („Mój złoty wiek”) – wystawa malarstwa i grafiki Bruno Kopera.

Czynna: 3.10 – 10.10

Kuratorzy: Renata Rogozińska, Jerzy Stranz

Bruno Koper, artysta o polskich korzeniach urodzony we Francji, od 50 lat mieszkający w Paryżu, zaprasza do swojego niezwykłego artystycznego świata barw, form i wyobraźni. Źródłem moich inspiracji – opowiada Koper – był i jest przede wszystkim surrealizm (Breton, Dali) i stąd w moich obrazach przypadkowość skojarzeń, intelektualne kolaże oraz pop art, z którego zapożyczam niektóre środki plastyczne. Do tych inspiracji należy jeszcze dodać polską szkołę plakatu – doktorat u prof. Tomaszewskiego – oraz artystyczną rozmowę prowadzoną m.in. z Vermeerem, Brueglem, Arcimboldem, Mehofferem czy René Margittem. Koper prezentował swoje prace wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach malarstwa, ilustracji, grafiki i plakatu, liczne jego dzieła znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych we Francji, USA, Argentynie, Włoszech, Maroku, Egipcie i Polsce.

Wystawa Mon Age d’Or to spotkanie z niezwykłym artystą, a zarazem uroczym, dowcipnym człowiekiem i wielkim entuzjastą cykloturystyki, który objechał na rowerze prawie cały świat. Podróże rowerem – jak mówi – oczyszczają i napełniają jego wyobraźnię artysty plastyka.

Wystawie w Akademii Lubrańskiego towarzyszyć będzie promocja albumu: Bruno Koper. 50 ans de creation artistique / 50 lat twórczości artystycznej

 

Bruno Koper. 50 ans de creation artistique / 50 lat twórczości artystycznej

Pierwsze całościowe opracowanie fascynującego dorobku artystycznego Bruno Kopera (ur. 1941) – francusko-polskiego malarza, grafika, plakacisty, zarazem historyka sztuki i jej konesera oraz pedagoga. Wielkoformatowy, dwujęzyczny album w autorskim opracowaniu wybitnego poznańskiego grafika prof. Tadeusza Piskorskiego wprowadza czytelnika w barwny, zaskakujący i wysmakowany świat malarstwa, grafiki, plakatu. Koper, estetycznie związany z nurtem surrealizmu i pop-artu lat 60. XX wieku (A. Breton, S. Dali), a później z polską szkołą plakatu lat 70. (H. Tomaszewski), stworzył swój niepowtarzalny styl. W swych obrazach olejnych, gwaszach, rzadziej akwarelach, kolażach oraz plakatach „rozmawia” z tradycją sztuki – z Vermeerem, Brueghlem, Arcimboldem, ale też Magritte’em, Dalim, Hopperem czy Mehofferem. Czerpie z ich słynnych dzieł. Przetwarza je, wprowadza do ich treści siebie. Pozostaje przy tym niezmiennie twórcą współczesnym – malarsko znakomitym, dowcipnym, zaskakującym bogactwem tematów i zestawieniem kolorów.

Pierwsza część książki to reprezentatywny przekrój 50 lat twórczości artystycznej Bruno Kopera, druga przedstawia dwujęzyczną dokumentację prasową licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych artysty, prezentowanych we Francji i w Polsce, a także m.in. na Litwie, w Niemczech, Macedonii, Grecji, Szwecji. Wszystkie te wypowiedzi zestawione zostały z barwnymi pracami artysty.

Album Bruno Koper, propozycja nie tylko dla koneserów sztuki, to również świetny i niecodzienny przewodnik po historii sztuki oraz artystyczna uczta dla tych, którzy chcą kształtować swoje poczucie smaku i rozbudzać wyobraźnię.

ALBUM MOŻNA NABYĆ W RECEPCJI MUZEUM W CENIE 80 ZLOTYCH.