Pielgrzym roraty Romana Terzyka

Wystawa prac Romana Terzyka.
Cykl „Pielgrzym” powstał z potrzeby oddania hołdu św. Janowi Pawłowi

  • wernisaż wystawy 18 III 2017 (sobota) godz. 12.00
  • wystawa czynna od 18 III do 13 V 2017

Cykl „Pielgrzym” powstał z potrzeby oddania hołdu wybitnemu Polakowi, św. Janowi Pawłowi II. Z tego samego powodu prezentujemy w naszym Muzeum wycinek twórczości artysty plastyka Romana Terzyka ze Żnina.

Prace zostały wykonane techniką retrorytu, której tajniki R. Terzyk poznał czytając pamiętniki swojego ojca. Polega ona na rytowaniu igłą na papierze pokrytym czarnym tuszem. Odsłanianie bieli podłoża powoduje powstatwanie rysunku „odwróconego”. Sposób wykonania i uzyskany efekt zbliżają retroryty do prac graficznych i stiją na pograniczu technik malarskch, graficznych i rysunkowych. W cyklu „Pielgrzym” retroryty zostały wzbogacone techniką kolażu – w każdy obraz wkomponowany został fotograficzny wizerunek papieża.
Cykl powstawał w kilku etapach na przestrzeni lat 2000 – 2005 i podzielony jest na cztery części: białą, żółtą, szarą i biało-czarną. Każda część była inspirowana konkretnymi wydarzeniami z pontyfikatu Jana Pawła II. Cykl zamykają prace, które powstały w dniu śmierci Jana Pawła II („Odchodzę do Domu Ojca”) i wkrótce po niej („Post Scriptum I i II „)
” Staram się, aby służyły one nie sprawie zdobienia wnętrz mieszkań, ale wnętrz ludzkich”
R. Terzyk o cyklu „Pielgrzym”

Roman Terzyk urodził się w 1943 roku. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Studiował malarstwo uzyskując dyplom w 1976 r. Artysta prezentuje swą twórczość na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju jak i za granicą. Bierze udział w plenerach i ogólnopolskich konkursach plastycznych, gdzie wielokrotnie zdobywał nagrody. A za pracę w żnińskich szkołach, za twórczość i działalność kulturalno-oświatową był wielokrotnie nagradzany.


Galeria zdjęć