Trzy filary Uniwersytetu

 

Wokół obrazu Jana Matejki
„Założenie Akademii Lubrańskiego”
10.05-29.06.2019

 

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy utworzenia Uniwersytetu Poznańskiego i realizowanego z tej okazji cyklu „Trzy filary Uniwersytetu Poznańskiego”, który ma za zadanie przybliżyć początki życia akademickiego w Poznaniu, zapraszamy na wystawę pt. Wokół obrazu Jana Matejki „Założenie Akademii Lubrańskiego”.

Pierwszy z trzech filarów – Akademia – utworzona została przez biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego w latach 1518-1519 i była drugą (po krakowskiej) szkołą akademicką w ówczesnej Rzeczpospolitej.

W roku 1886 Jan Matejko wykonał obraz, na którym uwiecznił scenę wręczenia biskupowi Janowi Lubrańskiemu aktu erygującego Akademię.

Oryginalne płótno oraz przedmioty, które towarzyszyły jego powstawaniu wraz z obiektami związanymi z biskupem Janem Lubrańskim oglądać można będzie w gmachu dawnej Akademii, który obecnie zajmuje Muzeum Archidiecezjalne.

 

Obiekty na wystawę użyczyli:
Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, Muzeum Diecezjalne w Płocku, Muzeum Narodowe w Krakowie – Dom Jana Matejki, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

 

Wystawa czynna:  10.05 – 29.06.2019 r.
Wernisaż: 10.05, godz. 10.00
Kurator wystawy: dr hab. Andrzej Gulczyński, prof. UAM
Wydarzenia towarzyszące:
18.05 (Noc Muzeów), godz. 16.30 – oprowadzanie po wystawie
22.06, godz. 12.00 – oprowadzanie po wystawie (wstęp 7 zł).
Wstęp: wernisaż – bezpłatnie, pozostałe dni – w cenie biletu na ekspozycję stałą