Popołudnie w Akademii

25-01-2020

25 stycznia (sobota) godz. 12.00
Tkanina, za którą można było kupić wieś.
Pasy kontuszowe i ich losy w świetle badań nad paramentami liturgicznymi

Podczas kolejnej prelekcji odbywającej się w ramach Popołudnia w Akademii opowiemy o pasach kontuszowych – jednym z podstawowych elementów stroju szlacheckiego, jak również o ich drugim życiu, które zyskiwały stając się fragmentami szat liturgicznych, między innymi ornatów.

Wykład połączony zostanie z prezentacją pasów kontuszowych oraz szat liturgicznych powstałych przy ich wykorzystaniu, pochodzących ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego.

Spotkanie poprowadzi Kinga Nastula z  Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

____________________________________________

Cykl sobotnich wykładów pt. Popołudnie w Akademii skierowany jest do wszystkich osób zainteresowanych sztuką i historią, zwłaszcza w wymiarze lokalnym.
Spotkania stanowią także pretekst do tego, aby zaprezentować przedmioty, miejsca i sylwetki osób, które często zapomniane lub niedoceniane miały znaczny wpływ na kształt i rozwój naszej kultury oraz stanowią ważne świadectwo dawnych obyczajów.
Część prelekcji połączona zostanie z prezentacją obiektów pochodzących ze zbiorów własnych bądź wypożyczonych na tę okazję z kościołów z terenu Archidiecezji Poznańskiej.
Wykłady poprowadzą pracownicy muzeum oraz zaproszeni goście.

Spotkania odbywać będą się w wybrane soboty każdego miesiąca o godz. 12.00, w znajdującej się na parterze gmachu Sali Perłowej.