Wernisaż

5 listopada (wtorek) godz. 18.00
wernisaż wystawy
W mądrości Krzyża i blasku Zmartwychwstania

Zapraszamy na otwarcie wystawy W mądrości Krzyża i blasku Zmartwychwstania. Edyta Stein i Maria Hiszpańska-Neumannktóre odbędzie się 5 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Archidiecezjalnym.

Św. Edyta Stein i Maria Hiszpańska-Neumann to filozof i malarka, które łączy światopogląd chrześcijański, w perspektywie którego rozważa się filozoficznie i w formie malarskiej problem egzystencji człowieka w czasach wojny.
Łączy je również doświadczenie obozu koncentracyjnego: dla Edyty Stein w Auschwitz, a dla Marii Hiszpańskiej-Neumann w Ravensbruck.

Ta perspektywa umożliwiła obydwu kontemplację na temat mądrości Krzyża i Zmartwychwstania, ona też staje się kanwą proponowanej wystawy. Jej pierwsza część poświęcona zostanie twórczość Marii Hiszpańskiej-Neumann –  zaprezentowane zostaną rysunki i drzeworyty, ale także dzieła malarskie i mozaiki, o tematyce religijnej oraz ukazujące życie obozowe i ludzi ubogich. Druga część wystawy przybliży natomiast sylwetkę i myśl filozoficzną Edyty Stein.